Кина чека одлуку међународног суда у спору с Филипинима
Кина чека одлуку међународног суда у спору с Филипинима поводом острва у Јужном кинеском мору. Експерти очекују да ће одлука бити неповољна по Пекинг, што није лоше само за Азију него и за Сједињене Америчке Државе, пише аналитичар листа „Нешенел интерест“ Гари Казанис.
Међународни трибунал за морнаричко право саопштиће одлуку поводом територијалног спора Кине и Филипина 12. јула.
Према мишљењу Казаниса, Пекинг, који не признаје јурисдикцију међународног суда у овом спору, има неколико варијанти реаговања на негативну пресуду.
Најмање је вероватно да Кина уопште неће одреаговати на одлуку суда и да ће дефакто наставити да шири свој утицај у Јужном кинеском мору — да гради вештачка острва која могу да се користе као војне базе с носачима авиона и најновијим бомбардерима. У будућности Пекинг ће моћи да успостави зону ограничења и забране приступа у Јужном кинеском мору.
„Оваква реакција, блага по садашњим кинеским стандардима, мало је вероватна. Стара добра стратегија више неће функционисати јер многи Кинези захтевају од руководства своје земље оштар одговор, демонстрацију силе, односно да Пекинг не дозволи спољним снагама да заузимају територију која не може да се назове никако другачије осим сфере кинеског утицаја у Јужном кинеском мору“, претпоставља аналитичар.
С обзиром на ове околности, постоје два вероватна исхода, и оба могу да доведу до опасног сукоба супердржава.
Вашингтон је, подсећа Казанис, споразумима повезан с Манилом и једина је страна која може да изазове Кину у случају кризе.
Вероватније је да ће Кина одлучити да успостави зону идентификације противваздушне одбране над целим Јужним кинеским морем, сматра аналитичар.
У јавним иступањима већина кинеских чиновника и дипломата негира да руководство земље има такав план, али истовремено се наглашава да је то у будућности могуће, с обзиром на непријатељско окружење Кине у региону.
„Таква зона, у зависности од размера, може да изазове регионалну кризу у коју би биле увучене све азијске земље. Вашингтон ће некако морати да одговори на то, а то се неће завршити на једном или два Б-52 (амерички стратешки бомбардер)“, сматра Казанис.
Најневероватнији сценарио јесте да Кина кризу заоштри до могућег кинетичког сукоба, вршећи притисак на најболније тачке Азије — на Источно кинеско море, где незадовољство Пекингом исказује Токио, затим на Тајвански залив и на гребен Скарборо. Овај потез је најризичнији ако се има у виду да је Вашингтон слао тамо ловце А-10 „тандерболт“ као демонстрацију силе.
Кина и низ земаља у региону имају несугласице у вези с морским границама и зонама одговорности у Јужном кинеском и Источном кинеском мору.
Кина сматра да земље попут Филипина и Вијетнама свесно користе подршку Сједињених Америчких Држава за раст напетости у региону.
У јануару 2013. године Филипини су једнострано оспорили пред Међународним трибуналом за морнаричко право претензије Кине на низ области у Јужном кинеском мору, али званични Пекинг је категорички одбио могућност решавања оваквих питања у међународном судству.