Rовер „Кјуриосити“ ће снимати и звукове на Марсу

07-08-2016 09:37:43 | | / vostok.rs |


У петак је ровер „Кјуриосити“ прославио четврту годишњицу од свог доласка на Марс. За време које је тамо провео робот је истраживао унутрашњост кратера Гејл и направио низ открића, међу којима су и знаци да је та планета некада имала воду у течном стању.

У наредне четири године „Кјуриоситију“ ће се придружити ровер „Марс 2020“, а нови истраживач имаће побољшану истраживачку опрему.

„Мислим да ће те камере направити неке од најузбудљивијих фотографија“, изјавио је заменик менаџера пројекта Метју Волис, а пренео портал „Спејс“.

Роверове камере неће се само фокусирати на пејзаж Марса, већ ће посебну пажњу обратити на слетање на површину планете и омогућити вредне информације како се kosmička летелица понаша док улази у атмосферу планете.

„Никада до сада нисмо користили падобран на Марсу“, рекао је Волис.

„Падобран је увек био у фокусу наших разговора о ризицима. Желимо да схватимо физику надувавања падобрана колико год је могуће.“

Камере „Марса 2020“ биће такође опремљене микрофонима и првенствено ће се фокусирати на проблеме инжењеринга.

„Чућемо како се окрећу точкови, како ради бушилица и, вероватно, како се креће ровер“, рекао је Волис.

Микрофон ће се налазити на роверовој супер камери, која ће користити ласер за анализу хемијских једињења и минералогије површине, као и потрагу за органским једињењима у тлу.

„Када заправо испале ласер и прикупе спектралне податке, моћи ће истовремено да прикупе и звучне податке. Врло добро могу да се чују ствари на удаљености од три до шест метара од микрофона“, додао је Волис.

„Чућемо много дивних ствари.“

Микрофони ће такође хватати „интеракције ветра, или барем ветрова прилично велике брзине“.

То можда и не звучи као нешто битно, узимајући у обзир да дување ветра преко микрофона звучи нешто као статика, али ће човечанству пружити могућност да чује ветрове са друге планете.