САД никако не могу да се ослободе идеологије Хладног рата
САД никако не могу да се ослободе идеологије Хладног рата, јер је Вашингтону корисно да користи Москву као „баук“ да би оправдао трошкове за наоружање или почетак нових војних интервенција далеко од сопствене територије, пише бивши сарадник ЦИА и извршни директор Савета за националне интересе Филип Ђиралди за „Американ конзерватив“.
Аутор сматра да руски председник Владимир Путин наставља да се залаже за позитивне односе са Западом. Тај став је поново изразио 4. јула у својој поруци америчком колеги Бараку Обами.
Међутим, без обзира на то, НАТО је ипак одлучио да размести четири батаљона у балтичким земљама и Пољској. Притом, Вашингтон своје акције назива одбрамбеним, док Русија не премешта војнике на границу да би се супротставила Западу.
„Представите на тренутак обрнути сценарио: руска ракетна крстарица се љуља на таласима тик уз територијалне границе Бостона или Њујорка, или се бригаде поморске пешадије базирају на Куби. Замислите каква би била реакција САД“, наводи се у чланку.
Тежња НАТО-а ка експанзији и редовно ширење лажне реторике о Русији присиљавају Москву да у Вашингтону види непријатеља. Погрешна политика САД према Русији потенцијално може да доведе до највеће међународне катастрофе свих времена, сматра Ђиралди.