Клинтонова у предизборној хистеричној реторици као пред агресију на Ирак
У свом ратном говору на конвенцији у Синсинатију у среду кандидаткиња Демократске странке за председницу САД Хилари Клинтон је запретила Кини, Русији и Ирану.
Бивши аналитичар ЦИА Реј Макгаверн изјавио је за Спутњик да је говор Клинтонове веома сличан говору који је пре 14 година на сличном догађају одржао Дик Чејни, а у којем је покушао да оправда напад на Ирак, само што се овог пута оптужује Русија. Током свог говора Клинтонова је „потврдила“ да Русија стоји иза хакерског напада на сервере Националног комитета Демократске партије, иако за то не постоје докази, и додала да наводна умешаност Москве треба да се посматра као „директан војни напад на Сједињене Америчке Државе“.
„Tо ме подсећа на време пре Ирака, када је певала исту песму. То је врло лицемерно“, рекао је Макгаверн. У имејловима које је објавио „Викиликс“ показано је да је Клинтонова, уз саучесништво чланова Националног комитета, утицала на избацивање Сандерса из кампање за председника за САД. Бивша државна секретарка САД је брзо скренула пажњу јавности са те чињенице, окрививши Русију и њеног председника Владимир Путина да желе да Доналд Трамп буде нови председник Америке.
„То је било веома ефикасно. Није више било речи о томе да је Хилари украла кандидатуру од Бернија Сандерса“, признао је Макгаверн подсећајући на њене оптужбе. Амерички мејнстрим медији су од тада стално тврдили, без доказа, да не само да Русија стоји иза хакерских напада, већ и да је Џулијан Асанж профитирао, јер је „Викиликс“ средство руске обавештајне службе. „Ово би било смешно, да није толико озбиљно“, додао је Макгаверн. Многи мејнстрим медији сматрају да махање мачем Клинтонове према Русији представља само предизборну кампању, али је Макгаверн забринут да би ратоборност америчке војске могла да се повећа, уколико Клинтонова постане председник. Њени говори подсећају на реторику бивше америчке државне секретарке Медлин Олбрајт, сматра Макгаверн, која је једном приликом питала начелника Генералштаба САД: „У чему је сврха да имамо ову изванредну војску о којој увек причате, ако не можемо да је употребимо?“
Део говора Клинтонове био је посвећен такозваној америчкој изузетности, ставу „ми против њих“, који се на међународној сцени сматра арогантним и опасним. Макгаверн сматра да је циљ Клинтонове да оцрни Трампа који је критиковао идеју америчке изузетности. „То ми веома смета. Довољно је лоше када причате да сте изузетна нација, али ’неопходна‘ нација? Шта је супротно од ’неопходан‘? Мислим да је то ’непотребан‘, па су према дефиницији све друге земље непотребне. То значи да ми, заправо, не морамо да поштујемо међународне законе… Пре десет дана Турска је напала Сирију. То је некада било против међународног права. Људи некада нису одобравали када неко напада друге земље. То више није случај“, закључио је Макгаверн.