Наса објавила видео о 30 година кретања арктичког леда
Америчка агенција НАСА недавно је објавила видео на коме се види 30 година кретања арктичког морског леда, највеће површине замрзнуте воде у Арктичком океану.
Арктички лед се смањује, а са смањењем ледене масе расте ризик од загревања воде и ваздуха. „Оно што смо видели током година је да нестаје старији лед“, рекао је Волт Мајер, истраживач морског леда у Насином свемирском центру „Годар“ у Гринбелту, у држави Мериленд.
„Овај старији, дебљи лед је као бастион морског леда: топла лета ће истопити сав млади, танак лед, али не могу у потпуности да уклоне старији лед. Али овај старији лед постаје све слабији, јер га има мање, и преостали стари лед је разбијен и тањи, тако да овај бастион више није добар као некад“.
Насин студио за научну визуализацију створио је визуелну анимацију колико арктичког леда је нестало од 1984. године. Године 1984. је било 1,8 милиона квадратних километара леда који је био стар најмање пет година у свом најнижем годишњем износу. До септембра 2016. остало је само 110 хиљада квадратних километара. Ова временска анимација такође показује како се ледена маса креће током годишњих доба и година. Док се површински део морског леда скупља, старији лед се такође смањује, чинећи читав ледени блок слабијим због танког млађег леда.
На снимку је млађи лед приказан тамнијом нијансом, док је старији лед бео. Научници Универзитета у Колораду нашли су начин да прате кретање и старост арктичког морског леда помоћу сателитских пасивних микроталасних инструмената, метеоролошких сателита и података са бова. Инструменти су детектовали „осветљеност температуре“ која се добија очитавањем температуре, текстуре, салинитета и количине снега на леду. „То је као књиговодство. Пратимо морски лед док се креће, све док се не отопи или не напусти Арктик“, рекао је Мајер.