УН: Арапско пролеће регион коштало 614 милијарди долара

Арапско пролеће је регион коштало 614 милијарди долара неоствареног привредног раста од 2011. године, при чему није искоренило проблеме због којих су се грађани побунили, саопштиле су Уједињене нације у првој анализи ове врсте коју је објавила светска организација.
Економска и друштвена комисија УН за Западну Азију је у својој процени пошла од пројекција раста пре Арапског пролећа, а укључила је и земље у којима није директно било политичких сукоба, али су се последице нереда у региону прелиле и на њих, у виду доласка избеглица, губитка дознака или пада туристичке посете. Устанци у оквиру Арапског пролећа, које је почело у Тунису, довели су до смене лидера у четири земље и ратова у Либији, Сирији и Јемену.
У Сирији, где су антивладини протести прерасли у грађански рат у који су укључене и стране силе, губитак у паду БДП-а и прихода износи 259 милијарди долара од 2011. године, наводи Комисија УН, подсећа „Би-Би-Си“. У земљама у којима је дошло до политичке транзиције, нове владе нису спровеле неопходне економске реформе како би искорениле проблеме који су и довели до нереда, наводи се у извештају.
ТАНЈУГ