Алпинистички рај на јужној обали Крима
Крим је прави рај за све љубитеље пењања по природним стенама: ту су тешки успони за боулдеринг (пењање по ниским стенама без заштите) и класичне алпинистичке маршруте. Најсмелији се могу опробати у пењању изнад воде без заштите (deep water solo), а има и много успона за спортско пењање. На јужној обали Крима стеновите планине се окомито спуштају до самог мора. Кримске природне стене су погодне како за искусне алпинисте, тако и за пењаче почетнике.
До стене за успон стижем рано ујутру, док врело јужно сунце још није одскочило сувише високо. Свака стена је посебан изазов и зато пењање захтева озбиљне припреме, физичку кондицију и концентрацију. Прстима пажљиво опипавам површину стене, тражећи бар малу избочину за коју бих могла да се ухватим. Мишићи се напрежу до крајње границе, приморавајући тело да чини наизглед немогуће покрете. Са стене посматрам плаво море прошарано беличастим таласима које ме мами да се спустим и запливам. Купање ипак одлажем за касније, а сада мислим само на стену пред собом и на фантастичан победнички осећај када стигнем на врх.�
Никита
Фотографија: Lori / Legion-Media.
Никита је мало насеље недалеко од Јалте, познато по ботаничкој башти и стенама изузетно погодним за све врсте пењања. Око Никитске раселине уздиже се дуг низ стена високих 20 до 25 метара. Ако желите да се окушате у пењању по стенама, овде ћете наћи много једноставних, али занимљивих траса одличних за почетнике. За искусне спортисте Никита нуди технички врло захтевне успоне за које је потребна посебна припрема. Неке од најтежих успона, на пример „Љубавне игре” (Les jeux de l’amour) и „Полуга перестројке” (Le levier de la perestroika), трасирали су и уредили француски алпинисти пред крај совјетске епохе.
До Никите можете стићи градским превозом из Јалте или аутомобилом, али имајте у виду да подножју стена можете прићи само пешице. Пошто је у Никитској раселини забрањено постављање шатора, пронађите смештај у насељу.
Красни камен
Фотографија: Alamy / Legion-Media.
Стена Красни камен (Црвени камен) налази се на периферији насеља Краснокаменка. Док не посетите ово место, не можете ни да замислите какво алпинистичко уживање могу да вам пруже кримске стене. На Красном камену је тренирао и легендарни совјетски алпиниста Михаил Хергијани кога су британске колеге, дивећи се његовој вештини, прозвале „Тигар са стена”. Иако на Красном камену има и траса за почетнике, овде углавном долазе алпинисти који желе да се опробају на најтежим успонима. Од раног јутра на стени је веома живо: алпинисти је обавијају разнобојним ужадима, са свих страна се чују команде, а пењачи промичу кроз ваздух попут птица јарких боја. Касно увече живот се сели у камп над којим се шири мирис укусне вечере, а уморни људи се окупљају у групе, размењују утиске, причају о својим успесима и неуспесима. У кампу влада атмосфера блискости међу алпинистима.
Фотографија: Shutterstock / Legion-Media.
До Красног камена можете стићи аутомобилом или градским превозом. Ако идете аутобусом, до стене морате да пешачите још око пола сата. Можете поставити шатор одмах крај стене. Такође се можете сместити у алпинистичкој бази „Ред Стоун” или у Краснокаменки.
Планина Кошка (Мачка)
Фотографија: Lori / Legion-Media.
Ова необична планина налази се недалеко од насеља Симеиз удаљеног 25 километара од Јалте, према Севастопољу. Ако пустимо машти на вољу, планина издалека заиста личи на мачку која лежи. Алпинисти имају и реалног разлога да је тако зову. Овдашње стене су специфичне, као да су бодљикаве, па се ситне избочине оштрих ивица забадају у прсте попут мачијих канџи. Трасе не захтевају много физичке снаге, већ пре свега спретност и равнотежу.�
Лабудово крило
Фотографија: Shutterstock / Legion-Media.
У близини планине Кошка налази се врло лепа стена Лабудово крило – светлосива, украшена чипкастим шарама насталим услед еолске ерозије. Благо се надноси над каменитом обалом. Ово је идеално место за све који желе да истовремено уживају у стенама и мору. После успона на стену сигурно ће вам пријати купање на оближњој скровитој нудистичкој плажи.
Дива
Фотографија: Lori / Legion-Media.
Недалеко од Симеиза налази се још једна стена која ће одушевити алпинисте. То је стена Дива која залази далеко у море. На врху стене је изграђен видиковац до кога воде степенице. Алпинистима Дива није интересантна због видиковца, већ зато што је то једно од ретких места на Криму где је могуће бавити се сада веома популарним deep water solo. То је посебан начин пењања на стене изнад воде без икакве заштите. Довољан је само један погрешан покрет, и пењач пада у таласе који хуче под њим.
До Симеиза можете стићи аутомобилом (правцем Јалта – Севастопољ) или градским превозом из Јалте или Симферопоља. Многи алпинисти подижу шаторе крај оближње стене Лабудово крило, али боље је да смештај потражите у Симеизу.
Јевгенија Андрејева,
Руска реч