Извештај о „руским хакерима“: Шта Руси мисле о њему?

10-01-2017 08:55:07 | | Илустрација: Vostock-Photo/ vostok.rs |

„Неоснован“, „беспомоћан“ и „чудан“ – зашто се у Русији таквим изразима описује извештај америчких обавештајних служби о руским хакерима који су, наводно, организовали победу Доналда Трампа у САД?


Извештајамеричке обавештајне службе под називом „Оцена руског деловања и намера за време протеклих избора у САД“, који садржи директне оптужбе против руског председника Владимира Путина за организацију хакерских напада и мешање у америчке изборе, у Русији је дочекан са недоумицом. Јавна верзија тог извештаја не садржи никакве убедљиве доказе и то је највећа примедба политичара и јавности у Русији.

Поново „лов на вештице“

Москва је већ „озбиљно уморна“ од тих оптужби – тако је заједнички документ служби ЦИА, АНБ и ФБИ
прокоментарисану Кремљу. „Ми схватамо да су наше америчке колеге у различитим фазама своје историје пролазиле кроз такве етапе ’лова на вештице’“, изјавио је Путинов портпарол Дмитриј Песков. Међутим, такви „напади емоција“ прођу и уместо њих наступа трезвени приступ, истакао је он, још једном нагласивши да Москва, званичници и ресори немају никакве везе са хакерским нападима.

Документ је у Државној думи окарактерисан као „увреда“, и то увреда нанета америчком народу, с обзиром да је половина јавне верзије тог извештаја посвећена деловању руске телевизије Russia Today (RT), који је током кампање очигледно давао предност кандидату републиканаца Доналду Трампу, док је демократу Хилари Клинтон приказивао у негативном светлу. „Изјаве да су руски информативни ресурси могли озбиљно да утичу на мишљење америчког бирача је директна увреда америчког јавног мњења“,
рекаоје шеф Комитета Државне думе за информациону политику Леонид Левин. Још веће понижење за политички систем САД је тврдња да је „објављивање неколико чињеница о једној партији угрозило америчку државност стару двеста година“, сматра парламентарац.

Портпаролка Министарства спољних послова Марија Захарова се задовољила ироничним
коментаромна Фејсбуку: „Ако су ’руски хакери’ заиста ’продрли у систем’ негде у Америци, онда су то две ствари: Обамин мозак и, наравно, сам извештај о ’руским хакерима’“.

То су Руси урадили

Руски медији наклоњени актуелним властима реаговали су на америчку „сензацију“ исто толико критично, обративши пажњу на део извештаја где сами аутори признају да су „поједини закључци“ о намерама Кремља донети на основу изјава руских политичара, публикација руских медија и порука у друштвеним мрежама. „У САД је направљен извештај о сајбер-нападима на основу телевизије и Твитера“,
пишелист „Взгляд“.

У извештају се наводи да су руски функционери „славили“ Трампову победу на изборима, што значи да су умешани у нападе, и то је заиста многима деловало чудно [на пример, у извештају се као доказ наводи цитат лидера Либерално-демократске странке Русије Владимира Жириновског: „Ако он [Трамп] победи, 9. новембра пијемо шампањац!“]. Та радост се може разумети, јер нико није ни скривао да руски функционери никако не желе наставак Обамине политике према Русији, и самим тим нису навијали за Хилари Клинтон – то је у емисији радио-станице „Коммерсант FM“
рекаополитиколог и експерт за међународне односе Михаил Тројицки. „Њихова радост сама по себи... није значила да су они активно покушавали да му помогну“, закључио је он.

Поједини руски корисници Фејсбука реаговали су на неоснованост доказа (тачније, на њихово одсуство у јавности) шалама
попут ове: „Хитна вест!!! Извештај шведске и немачке обавештајне службе у УН од 8. јануара 2017. године! Руски хакери су разбили лед и продрли у Чудско језеро 1242. године!!!“

Они доводе у питање своју репутацију


Можда докази постоје у тајном делу извештаја, а он је показан само Трамповом тиму, Обамином тиму и Комитету за обавештајну делатност. Међутим, јавности се нуди да изводи закључке само по оном делу у коме нема ничег садржајног. „Беспомоћност“ извештаја је изазвала очајање чак и код представника такозване руске несистемске опозиције, тако да је Леонид Волков, блиски сарадник Алексеја Наваљног, био принуђен да
напишена друштвеној мрежи: „Мора се рећи да без те половине извештај делује крајње беспомоћно. У њему нема никаквих нових закључака, нити (као што је најављено!) било какве аргументације“, додавши да су аутори већ „потпуно прекардашили, наводећи као доказ отисак дигиталне активности RT у друштвеним мрежама“ у виду неколико графикона. „Другим речима, веома бисмо желели да верујемо, наравно, да је аналитика у необјављеном делу извештаја на озбиљнијем нивоу“, пише Волков.

Истина, у Русији постоји мишљење да сада није ствар у томе колико је веродостојан извештај специјалних служби. Важнија је политичка клима која се на тај начин ствара, и она је стварност у истој мери као и сам извештај, истиче Тројицки, а његова озбиљност је дефинисана тиме што су се испод њега потписале све америчке специјалне службе. „Изводећи такве закључке они доводе у питање своју професионалну репутацију, можда чак и своју каријеру... Према томе, овде је опасност по репутацију веома висока“.

Јекатерина Синељшчикова
,
Руска реч