Рођено дете са генетским материјалом три родитеља
У Украјини је рођено прво дете на свету са генетским материјалом трију родитеља, а коришћена је метода преноса оплођене јајне ћелије донора, рекао је директор клинике за репродуктивну медицину „Надежда“ Валериј Зукин.
Зачеће и рођење детета су се десили потпуно природним путем, трудноћа је протекла нормално и без проблема, рекли су на клиници, а новорођена девојчица је већ отпуштена из породилишта. „У чему је специфичност нашег случаја, и зашто је он први такав на свету? У нашем случају извршен је трансфер већ оплођене јајне ћелије, једноћелијског ембриона, док је у Мексику извршен пренос неоплођене“, рекао је Зукин на конференцији за новинаре.
Директор клинике је објаснио да се у оплођеној јајној ћелији формирају два једра — једно од оца, а друго од мајке. Генетичари су успели да та два једра изолују из мајчинске, и да их уграде у донорску јајну ћелију из које су, аналогним поступком, извађена два једра. Ова метода је примењена због генетске болести жене која је проузроковала неплодност.
У овом случају, метода је ефикасна јер мутирани гени, који носе болести, остају у оригиналној јајној ћелији, док их у издвојеним једрима нема. На тај начин једра уграђена у донорску јајну ћелију омогућила су да се избегне ризик од генетски наследних болести, рекао је Зукин.
„Као крајњи резултат, добили смо дете које има ДНК родитеља у једру, а у цитоплазми се налази ДНК донатора“, каже он. Раније је часопис „Њу сајентист“ објавио да је у Мексику рођено прво дете на свету са генетским материјалом три родитеља. Супружници из Јордана обратили су се америчким научницима због ретке генетске болести која им није дозволила да имају потомство. Истраживачи предвођени Џоном Чаном су у овом случају применили методу користећи генетски материјал још једне жене донора.