Живот у космосу: Течни зачини и 16 залазака сунца дневно
Раније смо само из новина могли да сазнамо како живе космонаути на Међународној космичкој станици (МКС). Данас имамо прилику да гледамо фотографије које они снимају током боравка на МКС и постављају на Инстаграму. Космонаути на овој друштвеној мрежи објављују снимке задивљујућих пејзажа и занимљивих детаља њиховог рада и живота на станици, чак и селфије настале у космосу.
Налог космонаута Сергеја Рјазанцева на Инстаграму. Међународна космичка станица снимљена у време изласка сунца. С обзиром да се МКС окреће око Земље, космонаути дневно виде 16 излазака сунца – изласци и заласци смењују се на сваких сат и по.
Чланови посаде МКС потичу из различитих земаља, а међу њима има и мушкараца и жена. Свако од њих на станицу долази из другачијих разлога, па се разликује и време које проводе у орбити.
Налог космонаута Антона Шкапљерова на Инстаграму. Овако изгледа прибор за личну хигијену. Када су на станици космонаути не могу да се туширају, већ се бришу сунђерима или влажним убрусима.
Налог космонаута Олега Новицког на Инстаграму. Обедовање у космичкој станици увек је забавно. Со и остали зачини су у течном облику, како би се избегло да зрнца доспеју у очи космонаута, јер храна може да лебди слободно пошто нема деловања силе гравитације. На фотографији је приказан обед чланова посаде Међународне космичке станице.
И космонаути воле селфије. Овај је настао 12. априла, на Дан космонаута, током изласка у отворени космос.
Налог космонаута Сергеја Волкова на Инстаграму. Космонаути објављују бројне снимке наше планете настале у космосу. Ово је фотографија Африке, иако се лако може помислити да се ради о површини Марса.
Експеримент „Контур-2“: Сергеј Волков са МКС управља роботом који се налази у Минхену. Очекује се да ће у будућности овакви роботи помагати космонаутима на космичким станицама, можда и на другим планетама.
Налог космонаута Олега Артјомова на Инстаграму. Aurora Australis, односно поларна светлост изнад Јужног пола, изгледа предивно када се посматра из космоса, баш као и са Земље.
Олег Артјомов воли да својим пратиоцима на Инстаграму шаље честитке поводом различитих празника. Тако је 26. августа 2016. године колегама честитао 70. годишњицу оснивања Ракетно-космичке корпорације „Енергија“, која је пројектовала истоимену ракету-носач.
Земља посматрана кроз куполу МКС. Некада су совјетски космонаути снимали фотографије у складу са принципима коришћеним током настанка филма из 1969. године„Бело сунце пустиње“. Традиција гледања овог филма пре одласка у космос одржала се до данас.
Сваки космонаут уз себе има фотографије чланова породице. Редовно се чују са својим најближима током викенда.
За космонауте на станици физичке вежбе су веома важне, јер боравак у условима без гравитације може да доведе до слабљења мишића. Пре повратка, важно је да чланови посаде додатно вежбају на покретној траци за трчање.
Пре повратка на Земљу проверавају се сви безбедносни уређаји на МКС.
На Земљи видимо излазак сунца, док у космосу можемо да посматрамо како се Млечни пут помаља иза наше планете.
Задовољна лица чланова посаде МКС непосредно пред повратак на Земљу. Руски космонаут Генадиј Падалка је на станици укупно боравио 878 дана и 11 часова, што је светски рекорд.
Аутор: Анастасија Карагодина,
Руска реч