Пет разлога да се отиснете на руски Далеки исток
Ако желите да кренете у шетњу близу вулкана, по терену који личи на Месечеву површину, да се сретнете са највећим тигровима на свету или да роните у бистрим водама северног Тихог океана, онда се већ овог месеца упутите на руски Далеки исток.
Огромно пространство руског Далеког истока протеже се од источног Сибира до Тихог океана. Ова територија заузима 36% површине Русије, а на њој живи свега нешто више од шест милиона људи, што је чини једном од најређе насељених области света. Одабрали смо пет најлепших природних атракција овог дела Руске Федерације.
Планина Хексир (Хабаровски крај)
Фотографија:Јуриј Смитјук
На први поглед успон на врх ове планине високе 970 метара не делује као много тежак задатак за искусне планинаре, али Хексир има и других својих чари. У шумама које окружују планину живе амурски тигар (највећа мачка на свету), две врсте медведа и угрожени амурски леопарди.
Ако и не наиђете на ове дивље животиње док се пењете на планину, свакако ћете бар видети природну границу између Русије и Кине, коју чине река Амур и њена притока Усури. На територији Кине виде се само шуме, јер су најближа насеља километрима удаљена од границе. Постоји и стална погранична контрола и са руске и са кинеске стране.
Подножје планине удаљено је 20 минута вожње од града Хабаровска. Будући да се и планина и околне шуме налазе у пограничној зони, где је приступ ограничен, за долазак на ово подручје потребна вам је посебна дозвола.
Плоски Толбачик (Камчатска област)
Толбачик је вулкан који чине две спојене купе и налази се на изолованом и истовремено величанствено лепом крају полуострва Камчатка. До њега није лако доћи, будући да пут води кроз шуме које се сврставају међу најгушће на свету, а затим низ реку.
Вулкан Плоски Толбачик има кратер пречника три километара и окружен је остацима шума спаљених после бројних ерупција.
Крајолик око овог активног вулкана личи на призор са Месеца. СССР је овде тестирао возило намењено употреби на површини Земљиног сателита пре него што га је послао у свемир.
Због повремених ерупција посете овом подручју могу бити отказане у зависности од тренутне ситуације. Туристичке агенције из Петропавловска Камчатског, престонице Камчатског краја, организују туре и обезбеђују неопходне дозволе.
Острво Монерон (Сахалинска област)
Ово острво има површину од 30 квадратних километара и представља први морски парк девичанске, нетакнуте природе у Русији. Француски истраживач Ла Перуз дао је острву име по Полу Мероу Монерону, његовом помоћнику током експедиције по руском Далеком истоку.
Монерон је удаљен од Сахалина око 50 километара. Због топле Цусимске струје ово је у септембру идеално место за роњење, било са маском и дисалицом, било са комплетном ронилачком опремом.
Оство је богато биљним и животињским светом. Настањују га фоке, морски лавови и колоније морских птица селица. У кристално чистим водама поред Монерона живе и морски краставци, морски јежеви и бројне друге ретке морске врсте.
Дозволу за обилазак оства издаје Погранична служба Сахалина.
Ленски стубови (Јакутија)
Прелепи Ленски стубови представљају природну формацију стена дуж обала реке Лене у Републици Саха, познатој и као Јакутија. Камене стене уздижу се и до стотинак метара у висину. Од 2012. године налазе се на листи Светске баштине Унеска.
Стене су настале таложењем кречњака, доломита, лапорца и шкриљаца под утицајем екстремних временских прилика у Јакутији, где се температуре крећу од -60C зими до 40C током лета. У области око стубова могу се наћи фосилни остаци бројних ендемских врста још из ере камбријума која се завршила пре око 500 милиона година.
Занимљив је и обилазак пећина на источној обали реке Лене, 180 километара јужно од града Јакутска. Дозволе за посету овој области могу се добити преко локалних туристичких организација.
Архипелаг Шантар (Хабаровски крај)
Далеки архипелаг Шантар чини група од 15 острва у Охотском мору, до којих се не може стићи кад наступи зима. Острва су позната по окомитим литицама и смрековим шумама. Овде живе брадати туљани, гренландски (арктички) китови и угрожени западни сиви китови.
Острва су пуна медведа и, нажалост, сваког лета настрада понеки кампер. Те случајеве стручњаци углавном повезују са неодговарајућим понашањем туриста навиклих на живот у граду.
На острва се из Хабаровска може доћи хеликоптером, као и рибарским бродовима који плове четири месеца током године пре него што лед окује пут до острва. Дозволу за посету можете добити у Пограничној служби Хабаровска.
Ађај Калмакаран,
Руска реч