Да ли је Русија богата или сиромашна?

25-02-2017 10:03:58 | | Илустрација: Јекатерина Лобанова/ vostok.rs |


„Како вотка...“, „Зашто Путин...“ – тако отприлике почињу питања везана за Русију која корисници интернета често постављају на Гуглу и другим претраживачима. У серији чланака „Зашто је Русија...“ детаљно ћемо одговорити на најчешће постављана питања. Данас говоримо о економском стању Русије и њених грађана.

Русија је препуна загонетки и парадокса. Једна потврда те констатације је и чињеница да странци на Гуглу често постављају два супротна питања: „Зашто је Русија тако сиромашна?“ и „Зашто су Руси тако богати?“. Роби Вилијамс у своме
клипуисмева руски начин трошења новца, аGuardian пишеда од 2014. године расте број становника Русије који су испод границе сиромаштва. Заиста, да ли је Русија сиромашна или богата земља?

Суперсила по природним богатствима

Када се размишља о богатству Русије, прво што пада на памет су њена природна богатства. Она је свакако на првом месту у свету по резервама природног гаса (готово четвртина светског гаса, према
процени ОПЕК-а), а на петом месту по испитаним резервама нафте (подациBritish Petroleum). Према подацима Министарства економског развоја РФ, производи енергетског сектора чине 63% свега што је Русија продала другим земљама, а удео прихода од нафте и гаса у буџету је достигао 43%. Нигде у свету нема толико шума (и дрвене грађе) као у Русији, а по резервама речне и језерске воде само је Бразил испред ње. То је и логично. Било би у најмању руку чудно да највећа територија на свету нема довољно природних богатстава.

Економисти
скрећу пажњуна то да је ослањање на фосилно гориво опасно и да оно изазива зависност руске економије од цена нафте. По њиховом мишљењу, ту зависност руске економије треба смањивати.

Излазак из рецесије

Велики пад цена нафте 2014-2016. (са 111 долара на 32 долара за барел) заједно са увођењем санкција задао је осетан ударац руској економији. Бруто домаћи производ (БДП) у Русији је 2015. године опао за 2,8%, али се 2016. године цена нафте стабилизовала и пад БДП је успорен, тако да је према процени Државног завода за статистику „Росстат“ износио само 0,6%. Бруто домаћи производ Русије по паритету куповне моћи 2016. године је износио 3,75 билиона долара, што је шесто место у свету. Према
прогнозамаагенције за консалтинг PricewaterhouseCoopers, Русија ће на истом месту бити и кроз 33 године, тј. 2050. Што се тиче бруто домаћег производа по глави становника, Светска банка износиподаткеда је он у Русији 2015. године износио 9.054 долара, што је 66. место у свету.

Експерти са којима се консултовао
„Интерфакс“сматрају да Русија постепено излази из рецесије (из пада економије) и прелази у фазу стагнације. Па ипак, како време тече, грађани Русије и даље постају све сиромашнији. Њихови стварни приходи су 2016. године опали за 5,9% у поређењу са претходном годином.

Исте 2016. године је просечна плата грађана Русије износила 36.000 рубаља (620 долара по курсу у фебруару 2017). Ако се просечна плата у Русији упореди са другим земљама, издање
„Деловая жизнь“истиче да грађани Русије зарађују мање него становници Западне Европе, али више од свих житеља бившег Совјетског Савеза.

Држава неједнакости

Тешко је говорити о томе да ли су Руси богати или сиромашни, јер је већина богатства концентрисана у рукама веома малог броја становника. Према
извештају Credit Suisse Global Wealth Reportза 2016. годину, у рукама 1% становника Русије концентрисано је 74,5% националног богатства. Према подацимасписка Forbes, Русија је 2016. године имала 77 милијардера (тј. људи који поседују преко милијарду долара). Њихов број се, додуше, смањује: 2015. године их је било 88.

„Према подацима завода за статистику
’Росстат’, неједнакост се смањује у протеклих неколико година, али је и даље прилично висока у поређењу са другим земљама“, каже Јелена Гришина, начелница Лабораторије за истраживање пензионих система и актуаријалне процене социјалне сфере Института за социјалну анализу и прогнозе Руске академије за народу привреду и државну администрацију (РАНХиГС).

Богатство и сиромаштво су релативни појмови


Према статистици завода „Росстат“, сматра се да у Русији има 20,3 милиона сиромашних људи (13,9% становника). То су они чији су месечни приходи испод границе сиромаштва (она сад износи 9.889 рубаља или 167 долара). Па ипак, и поред рецесије која је и даље у току, и високог степена неједнакости, не би требало преувеличавати ниво сиромаштва у Русији, истиче
Тим Ворстал, економиста и коментатор листа Forbes.

Анализирајући чланак у листу
International Business Times, где је погрешно написано да Руси половину својих месечних примања троше на храну (а уствари троше око 11-12%) Ворстал пише: „Ако Руси троше 50% својих укупних прихода на храну, онда бисмо могли очекивати да буду сиромашни као житељи Бангладеша и сличних земаља, али то једноставно није истина – чак није ни близу истине“.

Олег Јегоров,
Руска реч