Осам изненађујућих чињеница о каријери Валентине Терјешкове

06-03-2017 05:55:11 | | / vostok.rs |


Совјетски космонаут Валентина Терешкова, постала је прва жена у космосу када је имала само 26 година, а данас слави свој 80. рођендан. РТ вам доноси неке од не тако познатих чињеница о револуционарном подухват.у Терјешкове.

Тајна мисија представљен као падобранско такмичење


Терјеешкова је била ћерка возача трактора и радника у фабрици који су живели у једном селу у близини Јарославлља у централној Русији.

У својим раним 20-им годинама, она је постала регионални падобрански шампион, а до тада већ је имала 90 скокова, а потом је изабрана испред више од четири стотине кандидата за пилота космичког брода.

Касније се показало да није само падобрансо искуство играло кључну улогу у њеном избору, него и позадина радничке класе и лични карактер који су такође били кључни фактори да буде изабрана и постане прва совјетска жена која је послата у орбиту.

Четири друга кандидата су такође изабрана за мисију 1962- године, где је пет младих жена заједно прошло кроз месеце изузетно тешке обуке. Али то је било Терјешкова - описао ју је као "Гагарина у сукњи" човек задужен за њихову обуку, Николаи Камани - који је Терјешкову одредио као најпогоднијег кандидата.

До успешног лансирања, цела мисија била је строго поверљива. На дан лета, Терјешкова је рекла својој породици да је пошла на такмичење у падобранству. Валентина мајка је сазнала истину када је чула име своје кћерке на радију, док је Терјешкова кружила око Земље.

4.250 минута у летелици Восток-6


Валентина Терјешкова је постала прва жена на планети која путује у космос 16. јуна 1963. године, а када је њена летилица, Восток-6 лансирана са космодрома Бајконур, у данашњем Казахстану.

26-годишња Валентина која је добила надимак Чајка (Галеб), провела је скоро три дана - 70 сати 50 минута - у космичком броду. Њена мисија трајала је временски дуже од свих боравака заједно амерички космонаута до тог тренутка.

Обишавши Земљу 49 пута, Терејешкова је остала једина жена која је икада боравила сама у космичкој мисији.

Жудња за хлеб и болест у космичком оделу

Храна је била велики изазов за космонауте.

"Хлеб је устајао - нисам га јела. Жудила сам за црним хлебом, кромпиром, луком. Вода је хладна и пријатна. Сокови и бифтеци су такође били добри. Једном сам повраћала, али то није било због вестибуларног поремећаја, него због хране", записала је Терјешкова у свом дневнику. Међутим, касније је рекла да је мучнина била резултат рибље конзерве и пите од лимуна што је јела пре лета.

Гломазно космичко одело било је такође још један изазов када је почела да диже главу. Притисак на кацигу је био такође веома јаки расла толико јака, да је Терјешкова заплакала од бола, а у једном тренутку је у себи запевала песму како би спречила агонију.

Када је контролни центар покушао да ступи у контак са њом пред слетање, Терјешкова неија одговарала на позиве. Тим са земље потом је упалио камеру, те су је затекли како спава.

Сломљена оловка и грешка главног програма контроле

Током космичке мисије дошло је до ванредне ситуација на броду, а која тајна је чувана деценијама.

Тек недавно, Терјешкова је јавно признала да је дошло до грешке у контролном програму који је космички брод почео уздизати уместо да спуштати.

Том приликом 1963. године, на броду Восток-6, она је пријавила проблем са навигацијом контролном центру мисије, те ручно унела тачне податке у програм, да би могла да се врати на Земљу.

Након успешног слетања, Сергеј Королев, водећи совјетски ракетни инжењер, дошао је до ње и замолио да о инциденту никоме не говори.

У космосу, она није водила свој дневник. Како је рекла, она би водила дневник, а ли није успела јер су се обе њене оловке поломиле.

Слетање са модрицама на носу

Валентина Терјешкова са космичким капсулом Восток-6 слетела је 19. јуна 1963. године, у руском региону Алтај, у јужном Сибиру. Било је прилично тешко слетање, јер је имала проблема са контролом падобрана.

Терјешкова је подсетила да је капсула ношена снажним ветровима и чак је морала кратко време да "стоји на глави" током понирања капсуле. Када је коначно на крају успела да откачи падобран, завршила је "са великом модрицом" на носу, рекла је она.

Слетање поново изведено

Лекари су морали да сакрију модрицу на носу, а дан после стварног слетања, поновољено је слетање за јавност како би било поново и снимљено. Она је враћена у своју капсулу, а статисти су имитирали персонал око капсуле. Један од њих је отворио капсулу, из које је без иједне огреботине насмејана изашла Валентина Терјешкова.

Овај снимак онда је обишао насловне стране широм света.

Мајка детета првог космичког пара

У истој години своје космичке мисије, Терјешкова се удала за трећег совјетског космонаута, Андриана Николаева. Током првог светског "космичког брака," на раскошном државном венчању, присуствовао је и совјетски лидер у то време, Никита Хрушчов.

Било је спекулација да је брак закључен на захтев научника, који су желели да истражују ефекте космичких путовања на репродукцију.

У јуну 1964. године, Терјешкова је родила своје прво и једино дете, ћерку по имену Елена. Девојчица је постала прво дете на свету чија су оба родитеља били космонаути.

Године 1982., када је њихова ћерка одрасла, Терјешкова и Николаев су се развели.

Каријера у политици

После њеног тријумфалног лета, Валентина Терјешкова је постала светски позната личност, те је самим тим постала активна и укључена у друштвени и политички живот.

Од касних 60-их, скоро 20 година она је председавала Комитетом совјетских жена - организација основана како би се ујединли напори жена СССР и других земаља у борби за мир и безбедност међу народима.

У модерном Русији, пензионисаникосмонаутје изабран за депутата у Државној Думи, доњем дому руског парламента. Она је такође била заменик председника Комитета Думе за спољне послове.

На 50. годишњицу њене космичке мисије, Терјешкова је добила једно од највиших руских одликовања, Орден Александр Невског којим је одликовао председник Владимир Путин.

Восток,РТ