Нови руски филмови на онлајн фестивалу „Дубль дв@“
Од 3. до 14. априла бесплатно се приказују најбољи руски филмови у протеклих неколико година са енглеским титловима.
На осмом онлајн фестивалу„Дубль дв@“(Take Two), који организује лист „Российская газета“, биће приказани савремени руски филмови снимљени у протеклих неколико година који су остали изван видокруга ширег аудиторијума. Филмове ће цео свет моћи бесплатно да погледа од 3. до 14. априла. Сваки филм ће бити постављен на интернету 48 часова. „Руска реч“ је изабрала најзанимљивије онлајн премијере које ће бити приказане са енглеским титловима.
„Кутија“
Илустрација: Kinopoisk.ru
Спортска драма Едварда Бордукова добила је десетине међународних награда. Говори о томе како фудбал на мале голиће у борби против националних предрасуда потврђује истинитост познате фразе из руске кинематографије „О, спорте, ти си мир!“ („О, спорт, ты – мир!“). Филм је сниман у једном стамбеном насељу Москве и одлично преноси дух тих сивих и једноличних четврти где терен на мале голиће, или „кутија“, како је зову млади у овом крају, постаје једини центар у коме млади могу испољити свој карактер и ослободити се вишка енергије. Међутим, промене захватају и овај кутак, јер се у насељу појављују момци са Кавказа и такође претендују на право да играју фудбал. Ситуација се усијава и игра постаје право бојно поље...
„Анђели револуције“
Илустрација: Kinopoisk.ru
Ово је живописна поучна прича Алексеја Федорченка. Филм је у Риму добио награду „Марко Аурелије будућности“ као остварење које крчи нове путеве у кинематографији. Прича је заснована на стварном случају пропагирања „новог живота“ међу аутохтоним народима Сибира. Домородци су се посаветовали са својим духовима и за сваки случај побили дошљаке.
„Крпени савез“
Дебитантско остварење драматурга Михаила Местецког, „ексцентријада“ из живота совјетске хипи заједнице која се побунила против свега што је окружује – од позива у војску до уобичајеног начина живота. Редитељ не скрива аутобиографски карактер филма, инспирисан сећањима на грехе из бруталне младости, када су се млади удруживали у „тајне савезе“ око сваке, па и најневероватније пароле – било је битно само да се она разликује од званичних. Филм је премијерно приказан на Берлинском међународном фестивалу где је окупио пуне сале шокираних гледалаца.
„Одлазак код мајке“
Илустрација: god-kino2016.ru
Егзистенцијална „путничка“ драма Михаила Косирева-Нестерова са француском звездом Адел Егзархопулос („Аделин живот“) и филмским дебитантом, глумцем московског позоришта „Савременик“ Артјомом Алексејевом. Млади Московљанин одлази у Провансу код мајке која је одавно оставила породицу и тамо затиче своју сестру по мајци, због чега ово путовање за њега постаје тежак пут спознаје самога себе. Филм је добио мноштво међународних награда, а у марту је освојио гран-при филмског фестивала у Торину.
„Орлеан“
Илустрација: Kinopoisk.ru
Фантазмагорија Андреја Прошкина која је већ добила назив „други Воландов долазак“. Реч је о варијанти сатане из популарног романа Михаила Булгакова „Мајстор и Маргарита“. У руској забити која се зове ни мање ни више него Орлеан, појављује се чудан човек и представља се као егзекутор. У граду почињу да се дешавају невероватне ствари које немају рационално објашњење. Откривају се дотада брижљиво скриване ране и карактери читавог друштва. Упечатљив и саркастичан филм, готово фарса, на тему која је актуелна колико и вечна.
„Мој убица“
Илустрација: Kinopoisk.ruТипичан пример филма снимљеног у Јакутији. У питању је кинематографија која је готово непозната у свету али која се интензивно развија. Територијално гледано, Јакутија је отприлике четвртина Русије, али се налази на пермафросту (вечно смрзнутом тлу) и од густо насељених подручја је одвајају огромна растојања. Сада захваљујући филму можемо сазнати како тамо људи живе. Становништво Јакутије воли филмове који се тамо снимају, и за разлику од других руских филмова јакутским филмовима је обезбеђен комерцијални успех. Остварење Костаса Марсана „Мој убица“ је детективски филм у коме мајсторски играју јакутски глумци. Управо је добио награду на међународном фестивалу у Ханти-Мансијску.
„Колевка“
Илустрација: Kinopoisk.ru
Овај краткометражни филм дебитанта Артура Сухоњина недавно је добио такозвани научни „Оскар“ на RAW Science Film Festival у Лос Анђелесу. Треба имати у виду да су пре овог филма ту награду добили блокбастери као што је „Марсовац“ Ридлија Скота и „Међузвездани“ Кристофера Нолана. Филм говори о непредвиђеном догађају који прекида уобичајену свакодневицу у орбити Земље. Снимљен је са минималним улагањима, али је тешко поверовати да није снимљен у космосу него у студију. То је доказ да је таленат много битнији од новца.
Трајање онлајн фестивала: 3-14. април
Сајт фестивала: https://d2.rg.ru/
Валериј Кичин,
Руска реч