Претворио ауто у мотор и преживео пустињу

20-04-2017 09:49:35 | | / vostok.rs |


Да сам кренуо пешке, сигурно бих умро, рекао је преживели Француз заробљен у мароканској пустињи.

„Био сам у ономе што бисмо назвали ’мод преживљавања‘. Морао сам, јер бих иначе умро. Нисам могао да се вратим пешке, не бих успео“, рекао је Емил Леро, чија је прича о невероватном опстанку у пустињи шокирала свет.

Француз је постао славан након што је на изванредан начин успео да преживи суровост мароканске пустиње изградњом мотоцикла служећи се само деловима свог поквареног аутомобила. То је учинио служећи се само рукама, а трансформисао је свој „ситроен“ у импровизирани мотор као што би то могли да учине једино изузетно вешти механичари.

Емил Леро је 1993. одлучио да доживи авантуру и кренуо је да се вози својим „ситроен 2ЦВ“ од града Танта у Египту у смеру мароканске пустиње. Међутим, четрдесеттрогодишњем електричару ништа није ишло онако како је замислио.


Након што је сишао са асфалтиране цесте у Египту, те кренуо на „оф роуд“ путеве, слупао је свој аутомобил и остао заглављен усред ничега.

Схвативши да ће ускоро умрети ако ништа не предузме, одлучио је да направи импровизовани мотоцикл од свог уништеног аутомобила.

Вероватноћа да неко наиђе је била готово никаква, а Емил је са собом имао залиха воде и хране довољне да, ако их растегне, издржи десет дана. Након пажљивог разматрања свих механичких и физичких препрека које је морао да пређе, одлучио је да се прво одмори, а затим да започне рад на свом импровизираном мотоциклу идућег јутра.

Почео је да раставља „ситроена“ уз основни алат који је са собом имао. Прво је скинуо каросерију, којом се користио као склоништем за време олује. Радећи по јаком сунцу у кошуљи са кратким рукавима, сам је направио рукаве од пара чарапа и наставио је да ради на свом „изуму“.

Својим генијалним инжењерингом успео је задњи браник аутомобила да претвори у рудиментарно седиште, да скрати шасију и да смести мотор и мењач у средину, стварајући тако возило које би могао да вози довољно дуго да га изведе из опасности.

Међутим, оно што је било посебно компликовано у изради је био пренос бубња који покреће задњи точак трењем, а закони физике присилили су Емила да мотор вози само у рикверц.


Чини се готово немогућим да је неко успео да састави мотор усред пустиње, без електричних алата, без бушилице или опреме за заваривање. Но, Емил је успео да направи возило на два точка користећи се само зашрафљивањем тих делова заједно. Пустолов који је преживео, почео је рад на свом пројекту, надајући се ће бити готов за три дана, али је успео тек након 12 дана мукотрпног рада.

Са само пола литре воде колико му је остало, почео је да вози свој мотоцикл ван пустиње. После целодневне вожње, Емила су приметили марокански полицајци који су га одвели до најближег села. Парадоксално, иако су му помогли, казнили су га због тога што је преживео.

Написали су му казну зато што регистарски документи за његов аутомобил нису одговарали ономе што је возио.

Иако се његова прича појавила на француској телевизији, Леро није хтео да зарађује на свом подвигу. Он данас живи у северозападној Француској и избегава пустињска подручја.