Financial Times: Русији на Арктику ускоро неће бити потребни партнери
Британски пословни лист Financial Times прати руско освајање Арктика и закључује да, ако се западне фирме које су заинтересоване за сарадњу са Русијом и за извлачење профита из тог посла, одмах не укључе, сутра Русији они неће бити ни потребни.
„Росњефт је почео рад на бушотини ’Централно-Ољгинска 1’, која је тренутно најсевернији ’извор’ за добијање нафте”,пише дописник Хенри Фој.„Она је ближе северном полу од било које људске насеобине, до које има 3600 километара. Опрема се на ово место може донети само два пута годишње, кад се отапа лед кроз који је тада могуће пробити се. Ту ће на Лаптевском мору Русијапримети технологију хоризонталног бушења, која омогућава достизање 15 хиљада метара дубине.”
„Биће то истински тријумф Путина који је принуђен да се до северне нафте пробија без помоћи својих америчких партнера из Exxon Mobil. Наиме, пре три године ЕУ и САД су увеле санкције Русији и забраниле испоруку и продају Русији напредних технологија за израду бушотина. Тада је цео свет закључио да Кремљ може слободно да одустане од експлоатације артичких налазишта”, истиче новинар,преноси Regnum.
„Запад је хтео да изврши притисак на Москву преко великих енергетских компанија и да натера Путина да промени своју спољну политику. Међутим, бушотина ’Централно-Ољгинска 1’ показује да су Руси нашли излаз из тешкоћа и започели пројекат, а спољна политика Путина се притом није нимало променила.”
Аналитичар скреће пажњу да се под ледом налази око 9,5 милиона тона енергената, изражено у нафти, резерве се процењују на 20 трилиона долара, а западни партнери би могли да остану без ичега.
По мишљењу аутора текста, Доналд Трамп је именовао Рекса Тилерсона за државног секретара са далекосежним плановима: „управо Рекс је као први човек Exxon Mobil са компанијом Росњефт потписао уговор о освајању Арктика, који је америчкој страни требало да донесе 300 милиона долара”. Али сада „Трампа притискају демократе и републиканци копајући по његовим везама са Кремљом, а Руси не чекају, него раде. Санкције су најпре мало погоршале ситуацију, али затим су их подстакле да развијају домаће технологије.”
„Поставља се питање: хоће ли у скорој будућности Путину бити потребни западни помоћници? И ко ће на крају крајева имати више користи од западних санкција уведених 2014?” – закључује своју анализу дописник FT.
Руска реч