Данас је Дан матерњег језика
Чланице UNESCO-a обиљежавају данас међународни Дан матерњег језика, промовисањем језичке културе и разноврсности, као и вишејезичности, преноси Танјуг.
Организације УН-а за образовање, науку и културу прокламовале су 1999. године Дан матерњег језика, као сјећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, данас Бангладешу, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични.
Према процјенама, скоро свакодневно у свијету нестане по један језик, а лингвисти прогнозирају да ће од око 6.000 језика, до краја овог вијека одумријети више од половине, чак и до 90 одсто језика.
Најугроженији су језици са малим бројем говорника од неколико стотина или десетина, и језици који припадају малим заједницама које нису цивилизоване са становишта западних стандарда и немају институције, сматрају лингвисти.
Лингвисти у Србији сматрају да би требало више бриге посветити српском језику, развијању језичке културе, очувању традиције, а изражена је и потреба за новијим издањима правописа, рјечника и осталих нормативних приручника.
Струка упозорава да је пред све већом навалом енглеског језика, српски угрожен у мјери у којој су то и други језици и да опасност пријети чак и језицима са великом традицијом - француском, италијанском, њемачком.
Ипак, према оцјени стручњака, није вјероватно да ће доћи до једнојезичне цивилизације, али треба више рада на подизању језичке културе и писмености, у чему би, како сматрају, школа морала да има значајнију улогу.