Први пут снимљено: Овако изгледају мисли
Истраживање јапанских научника прво је у свијету које је резултирало правом снимком процеса који се одвијају у мозгу животиња у тренутку њиховог природног понашања.
Досад је било могуће мождану активност пратити према процијењеним узорцима МРИ скенова како би се утврдило кад се одређени дијелови мозга "пале" и "гасе", али у новом истраживању је први пут примијењена техника при којој се снима свака станица која се на било који начин покреће, преноси Telegraph.
Истраживачи су генетски модифииковали рибе зебрице како би неурони у дијелу мозга задуженом за вид свијетлили зеленом свјетлошћу у тренутку кад се активирају. Ова врста риба у раном стадијуму развоја има прозирно тијело што значи да се активност њихових можданих станица могла снимити.
Рибе су снимане гледајући покретну тачку на екрану, а потом како посматрају сићушни организам који би иначе појеле. Сво то вријеме биле су имобилизоване. Потом су снимане и у слободном кретању у близини потенцијалне хране (како би се активност мозга снимила и у сасвим природним условима за његов рад).